1. Μουσική Εκδήλωση - "Τρίο Αναγεννησιακής Μουσικής", 7 Μαΐου 1998, (Α.Π.Θ.) στο πλαίσιο Συμποσίου (βλ. IV. 1).

2. Έκθεση Ντοκουμέντων για τα Δικαιώματα του Παιδιού, 14-16 Δεκεμβρίου 1998, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαίδευσης για την Ειρήνη (Α.Π.Θ. Ισόγειο Κτιρίου Διοίκησης).

Πήραν μέρος, εκθέτοντας υλικό τους, η UNICEF, η UNESCO, η Διεθνής Αμνηστία, οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, οι Γιατροί του Κόσμου και άλλες μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.

3. Συναυλία με το Κουαρτέτο Σαξοφώνων Αθήνας αφιερωμένη στα Δικαιώματα του Παιδιού, 16 Δεκεμβρίου 1998 (Α.Π.Θ., Αίθουσα Τελετών).

4. Πανελλήνια Έκθεση με θέμα "Τα παιδιά γράφουν και ζωγραφίζουν τα δικαιώματά τους" ( UNICEF ), με έργα παιδιών από όλη τη χώρα (Α.Π.Θ. Ισόγειο Κτιρίου Διοίκησης). Η Έκθεση ήταν αφιερωμένη στα 10 χρόνια της Σύμβασης των Δικαιωμάτων των Παιδιών και στο Διεθνές Έτος για τον Πολιτισμό Ειρήνης (βλ. και II. 3).

5. Διεθνής Συνάντηση Συγκροτημάτων Παραδοσιακών Χορών, 17-22 Αυγούστου 2001 (Θεσσαλονίκη).

Συνεργασία της Έδρας UNESCO με τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Συκεών.

Η Συνάντηση ήταν αφιερωμένη στο 2000- Διεθνές Έτος για τον Πολιτισμό Ειρήνης.

6. Μουσική εκδήλωση από το Μακεδονικό Kουαρτέτο Σαξοφώνων, 19 Μαΐου 2006 , Θεσσαλονίκη, Α.Π.Θ. στο πλαίσιο Ημερίδας για τα 60 χρόνια της UNESCO (βλ. Συνέδρια).

7. Έκθεση αφισών της UNESCO με τίτλο "60 αφίσες - 60 χρόνια", 19 Μαΐου 2006.

8. Έκθεση παιδικής ζωγραφικής με θέμα "Τα παιδιά γράφουν και ζωγραφίζουν τα δικαιώματά τους", (από τον πανελλήνιο διαγωνισμό της UNICEF, 2006) 23-29 Απριλίου 2007, Θεσσαλονίκη, Α.Π.Θ.

9. Συναυλία Συμφωνικής Ορχήστρας του Α.Π.Θ. για τα 10 χρόνια της Έδρας UNESCO και την έναρξη της φοιτητικής εβδομάδας, 2 Μαΐου 2007, Θεσσαλονίκη, Α.Π.Θ.

10. Συναυλία της Άνοιξης από την Έδρα UNESCO και τη φοιτητική εβδομάδα, 23 Μαΐου 2007, Θεσσαλονίκη, Α.Π.Θ.