Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη η προγραμματισμένη επίσκεψη του νέου Διευθυντή της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθηγητή κ. Παναγιώτη Αγγελίδη, Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, καθώς και του απερχόμενου Διευθυντή της εν λόγω Έδρας Δρ. Αιμίλιου Σολωμού. Η Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με αντικείμενο “Η πολιτισμική Ετερότητα και ο Διαπολιτισμικός Διάλογος για έναν Πολιτισμό Ειρήνης” είναι η πρώτη Έδρα UNESCO που ιδρύθηκε στην Κύπρο το έτος 2005.

Τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής της Έδρας UNESCO ΑΠΘ κ.κ. Αναστασία Κεσίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ και Άννα Μαρία Κώνστα, Επίκουρη Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής ΑΠΘ, παρουσίασαν στους κ.κ. Αγγελίδη και Σολωμού τις εκπαιδευτικές και υπόλοιπες δραστηριότητες της Έδρας UNESCO ΑΠΘ, ενημερώθηκαν για τις αντίστοιχες δράσεις της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και συζήτησαν μαζί τους την προοπτική διοργάνωσης κοινών δράσεων και ενίσχυσης της συνεργασίας μεταξύ των Εδρών UNESCΟ των δύο Πανεπιστημίων. Οι κ.κ. Αγγελίδης και Σολωμού εξέφρασαν πολλές ευχαριστίες για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία τους στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ.

Επίσκεψη στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ εκπροσώπων της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας – 4/5/2023