Τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη η προγραμματισμένη επίσκεψη της κ. Αιμιλίας Βενετσάνου, απόφοιτης του Μεταπτυχιακού Προγράμματος ʺEuropean Master in Human Rights and Democratisation”- ΕΜΑ (2001) με την ευκαιρία της κυκλοφορίας του νέου της βιβλίου με τίτλο ʺΟι περιπέτειες της Έμιλυ Γκρέκο-δεύτερος αφρικανικός κύκλοςʺ. Το παραπάνω μυθιστόρημα αποτελεί το δεύτερο βιβλίο μιας τριλογίας αυτομυθοπλαστικού χαρακτήρα σχετικά με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, μέσα από τις εμπειρίες της συγγραφέως από τη ζωή και εργασία της στην Αφρική.

Η Καθηγήτρια Νομικής Σχολής ΑΠΘ κ. Δέσποινα Κλαβανίδου, Διευθύντρια της Έδρας UNESCO ΑΠΘ και οι κ.κ. Αναστασία Κεσίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμ. Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ΑΠΘ και Άννα Μαρία Κώνστα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νομικής Σχολής ΑΠΘ, μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής της Έδρας UNESCO, υποδέχθηκαν την κ. Βενετσάνου στο Γραφείο της Έδρας UNESCO και την ενημέρωσαν για τις εκπαιδευτικές και υπόλοιπες δραστηριότητες της Έδρας. Η κ. Βενετσάνου ανέπτυξε τις επαγγελματικές της δράσεις σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα μετά την αποφοίτησή της από το ΕΜΑ και παρουσίασε το περιεχόμενο του νέου της βιβλίου. Στη συνέχεια, η Διευθύντρια και τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής της Έδρας UNESCO συζήτησαν μαζί της την προοπτική μελλοντικής συνεργασίας της με την Έδρα UNESCO και οργάνωσης κοινών δράσεων. Η κ. Βενετσάνου εξέφρασε πολλές ευχαριστίες για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία της στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ.

Επίσκεψη στην Έδρα UNESCO ΑΠΘ της κ. Αιμιλίας Βενετσάνου -10/10/2022